A kerékpárosok számára több lehetőség is elérhető, ha biciklijük és önmaguk pénzügyi védelméről szeretnének gondoskodni. Bemutatjuk az egyes, kerékpárosok számára köthető biztosításokat.

A bicikli ma már nem csupán a sport és a kikapcsolódás eszköze. A fenntarthatóság és az egészséges életmód előtérbe kerülése fokozatosan átalakította az emberek gondolkodásmódját, szemléletmódját is, így mára már természetessé vált, hogy a kerékpár a munkába járás, a mindennapi közlekedés alternatíváját is jelenti.

Méghozzá vonzó alternatíváját: biciklizni nem csupán környezet-, egészség- és pénztárcakímélő módja a közlekedésnek, de a dugókban vesztegelés és parkolóhelyek keresgetésének elkerülésével, úticélunk könnyebb megközelítésével olyan szabadságot nyújt, amelyet autósként (és a tömegközlekedési eszközöket használva) sosem élvezhetnénk.

A megnövekedett kereslet ezen a téren is magával vonzza a kínálatot: a nagyvárosokban egyre több kerékpárút épül ki, és a kirándulók számára is egyre több lehetőség nyílik a zavartalan kerekezésre.

A közlekedési módok közül ugyan továbbra is az autózást választják a legtöbben (40%), a lakosság 60%-a azonban egyáltalán nem ül volán mögé a hétköznapok során, és inkább közösségi közlekedés, kerékpár segítségével, vagy gyalog jut el a munkahelyére. A felnőttek 16%-ának a kerékpár volt ehhez az elsődleges eszköze egy 2020-as országos reprezentatív felmérés alapján.

A fővárosban 6%, a nehezebb terepet jelentő északi hegyvidéki területeken 9% kerekezik, míg a déli, alföldi régiókban egészen 35% a biciklivel közlekedők aránya.

Ezek a számok azonban csak a napi rendszerességgel kerékpározókat takarják, ennél jóvaltöbben pattannak nyeregbe: a felnőttek 63%-ának van saját biciklije, és 75% számára elérhető ez a közlekedési mód.

Azonban, mint minden közlekedési eszköz használatának, a biciklizésnek is vannak veszélyei. A magyar utak állapotát jól ismerjük, amelyeken egy-egy kátyú, feltöredezett rész akár komoly sérüléssel is járó esést okozhat. A biciklikerék defektje, a túl közel elhaladó autó is számos baleset forrása lehet – nem túlzás azt állítani tehát, hogy a kerékpárosok ugyanúgy ki vannak téve a közúti veszélyhelyzeteknek, mint az autósok.

Éppen ezért nem meglepő, hogy több biztosító is egyre nagyobb hangsúlyt fektet a kerékpárosok védelmére, és kifejezetten a biciklivel közlekedők számára megalkotott konstrukciókat is kínál. Nézzük meg, mi mindent vehetünk igénybe egy ilyen szolgáltatási csomag keretében, illetve milyen biztosítási termékek lehetnek segítségünkre kerékpárosként!

Vagyonbiztosítás

Egy igazán jó kerékpár nem két fillér, így jelentős anyagi kár is érhet bennünket, ha megrongálódik, egy baleset során összetörik a biciklink, netalántán eltulajdonítják. A biztosítók vagyonbiztosítás keretében casco-jellegű védelmet nyújtanak ilyen esetekre: a havidíjért cserébe megtérítik a keletkezett kárunkat.

Vannak biztosítók, ahol több csomag közül is választhatunk: az alapcsomagok főleg lopás, a magasabb kategóriájúak pedig elemi károk (villámcsapás, vihar, felhőszakadás, árvíz, jégverés, földrengés, földcsuszamlás, kő- és földomlás, ismeretlen építmény, üreg beomlása) esetén szolgáltatnak. Figyelembe veszik a bicikli márkáját és korát is, a kártérítés összege pedig az általunk választott díjcsomag függvénye.

A képen lezárt kerékpárokat láthatunk.

Ha vagyonbiztosítással rendelkezünk, a biztosító megtéríti a kárunkat, ha a kerékpárunkat például ellopnák.

A kerékpárra szóló biztosítást önállóan, de lakásbiztosítási csomag mellé is megköthetjük, és akár a közlekedési baleset miatti javítás vagy pótlás költségeit is állja a biztosító.Ugyanígy balesetbiztosítással együtt vagy a balesetbiztosítás kiegészítéseként is kérhetünk védelmet a kerékpárunkra is – és ha a közlekedés kerékpáros módjáról van szó, a balesetbiztosítás a legalapvetőbb védelem, hiszen a járművünk értékének megóvásán túl önmagunkra is gondolnunk kell.

Felelősségbiztosítás

Felelősségbiztosítást is igénybe vehetünk, amely a kerékpáros közlekedés során általunk okozott károkat téríti meg. A kerékpárra kötött felelősségbiztosítási csomag több tízmillió forintos biztosítási összegről is szólhat, ami nagyon fontos segítség lehet, ha például egy autóban okozunk kárt.

A kerékpáros ugyanis felelős az általa okozott károkért: nem csupán akkor, ha közvetlenül összeütközik egy autóval, de akkor is, ha például a szabálytalan közlekedés miatt az autó vezetőjének félre kell rántania a kormányt, és emiatt épületnek, oszlopnak vagy egy másik autónak ütközik.A kerékpárra vonatkozó felelősségbiztosítás a dologi kár mellett a személyi sérülések miatti kártérítésre is kiterjed, és akár – a balesettel összefüggő – jogsértő magatartás okán fizetendő sérelemdíjat is fedezi. A kártérítési limitet a szerződés határozza meg.

Kérdése van?

Tapasztalt szakértőink minden kérdésére választ adnak maximum 1 munkanapon belül!

Díjmentes tanácsadás

A kerékpáros baleset is közúti baleset!

Egy kerékpáros (vagy bármilyen) balesetet követően nem csupán az jelent anyagi terhet, ha az orvosi kezelések költségeit kell fedezni, vagy a balesetben megrongálódott járművet kell javíttatni, pótolni. A munkából kiesés, az esetleges szövődmények, elhúzódó kezelések költségei is jelentős terhet róhatnak a családra.

Egy balesetbiztosítás ilyenkor aranyat ér, és sokszorosan megtérül a biztosítás díja, amely a balesetbiztosítások esetében egyébként is jellemzően alacsony. Kockázati jellegű biztosításról van ugyanis szó, vagyis a biztosító csak akkor szolgáltat, ha bekövetkezik a biztosítási esemény, azaz baleset történik.

Amennyiben ilyenre nem kerül sor, a biztosítási díjakat nem kapjuk vissza, az a biztosítóé marad. Ez esetben érdemes úgy gondolni erre az összegre, amelyet arra a nyugalomra fizettünk ki, amelyet annak tudata jelent, hogy baj esetén az anyagiak tekintetében nem maradunk magunkra, hanem akár milliós összegű segítséget is kaphatunk.

A biztosítási összegeket mi választjuk meg, a szerződésünk pedig tartalmazza azokat a biztosítási eseményeket, amelyek bekövetkeztekor jogosulttá válunk a térítésre. Így például a baleset miatt szükségessé vált műtét esetén egyszeri nagyobb összeget kaphatunk, a kórházban töltött napokra napi térítésben részesülhetünk, és csonttörés, égési sérülés vagy egészségkárosodás esetén is jogosulttá válhatunk a szerződésünkben meghatározott biztosítási összegre.

A balesetbiztosításokon belül külön kategóriát képeznek a közlekedési balesetek. A biztosító a közlekedési jellegű kiegészítőket nagyobb kockázatvállalással kínálja, azaz viszonylag alacsony áron juthatunk hozzá magasabb összegű szolgáltatásokhoz.

Ráadásul egy biztosítási eseménynél többféle kockázati elem is megvalósulhat, így a biztosító is összevontan, több eseményre is térítést nyújt. Például egy halálos kimenetelű autós balesetnél a baleseti halálra, egyúttal a közlekedési baleseti halálra járó összeget is egyaránt kifizeti.

Igencsak hathatós pénzügyi segítséget jelenthet tehát egy balesetbiztosítás, amelyre kerékpárosként nagyobb szükségünk van, mint gondolnánk. A második legveszélyesebb közúti jármű ugyanis épp a bicikli: motorral és segédmotoros kerékpárral együttesen nem okoznak annyi balesetet, mint biciklivel.

A vezető szerep persze az autóké: 2020-ban 11.692 balesetet okozott személygépkocsi. A második hely azonban töretlenül a kerékpároké, 1.600 esetben volt bicikli a baleset okozója.

A balesetek súlyosságának tekintetében is bőven van ok az óvatosságra: az Európai Unióban a halálos balesetek 8%-át szenvedik el biciklisek, vagyis évente közel 2.000 kerékpáros veszti életét.

Magyarországon még ennél is rosszabb az arány: a halálos közúti balesetek 12%-a érinti a kerékpározókat. A statisztika harmadik legrosszabb helyét birtokoljuk az 1 millió emberre jutó halálos biciklis balesetek számában is: nálunk 7,4, míg az Unióban átlagosan 4 halálos kimenetelű kerékpáros baleset jut 1 millió emberre.

Kerékpárra hangolva

Rendkívül fontos tehát az óvatosság – a megfelelő védőfelszerelés megléte és helyes használata, az évenkénti kerékpárszerviz és a kifogástalan világítás megléte mellett pénzügyi tekintetben is. Hiszen egy baleset családunk anyagi biztonságát alapjaiban rengetheti meg, így kerékpárosként is fontos gondoskodnunk arról, hogy baj esetén is rendelkezzünk pénzügyi védőhálóval.

A képen két kerékpárost láthatunk.

Kerékpárosként is rendkívül fontos a biztosítási védelem. Egy balesetbiztosítással kombinált vagyonbiztosítással lehetőségünk van magunkat és a kerékpárunkat is biztosítani.

A biciklis közlekedést választók egyre növekvő számával párhuzamosan a kerékpárt és a kerékpárosokat védő biztosítások száma is egyre nő. A termékpaletta széles, és a kerékpáros közlekedés minden mozzanatát igyekszik lefedni.

Amikor a kerékpárt és a kerékpárost is védik

Ha kerékpárunknak és saját magunknak is szeretnénk biztosítási védelmet, akkor lehetőségünk van balesetbiztosítással kombinált vagyonbiztosítást kötni. Ilyen például az Aegon kerékpár-biztosítása: a biztosító kifizeti a biztosítási összeget, ha ellopják vagy megrongálódik a kerékpárunk, valamint évi 2.640 Ft-os díj ellenében térít az Európai Unió területén bekövetkező halálos kimenetelű baleset (300.000 Ft) maradandó egészségkárosodás (600.000 Ft), illetve csonttörés, csontrepedés esetén is (8.000 Ft).

A választható csomagok a vagyonbiztosítási kártérítési limitekben különböznek, így a legalacsonyabb csomag évi 4.620 Ft-ért 50.000 Ft-ig biztosítja a biciklit, a közepes kategóriájú csomag 9.240 Ft-os éves díjért 150.000 Ft-os értékhatárig, míg a prémium csomag évi 11.220 FT-os díj ellenében 250.000 Ft-ig téríti meg a kárt.

Meglévő biztosítás kiegészítéseként

Lakásbiztosításunk mellé is kérhetünk kiegészítő kerékpáros csomagot. Ilyen a Generali Sport csomagja, amelyet már meglévő vagy újonnan igényelt Házőrző lakásbiztosítás mellé lehet megkötni 2.800 Ft-ért.

A kerékpárt 50.000, 75.000, 100.000, illetve 250.000 Ft értékben biztosíthatjuk, balesetbiztosításként pedig a Bringa csomagot kérhetjük hozzá évi 16.133 Ft-os díjért. A balesetbiztosítás közlekedési baleseti halálra 2 millió forintot fizet, ha pedig ez kerékpárral történt, akkor további 2 millió forint is jár.

Ugyanez a helyzet a maradandó egészségkárosodás vonatkozásában is: a 3 millió forintos biztosítási összegen felül további 3 millió forintot térít a biztosító, ha az kerékpáros baleset miatt következett be.

A Groupama Vesta lakásbiztosításához is választható a kerékpárra vonatkozó fedezet: a választott kártérítési limitig a biztosító megtéríti a balesetben megsérült bicikli javítását, pótlását. A lakásbiztosításhoz tartozó balesetbiztosítás pedig haláleset, rokkantság és égési sérülés esetén térít, valamint díjvisszatérítést nyújt munkanélküliség vagy baleseti eredetű keresőképtelenség esetén.

Az Union otthonbiztosítása mellé kínál kerékpáros csomagot: a biciklit ért kár vagy lopás, rablás esetén 50.000 Ft-ig térít, a kiegészítő egészségbiztosítási csomaggal pedig évi 250.000 Ft-os határig kaphatunk térítést, ha kórházi tartózkodásra, műtétre kerülne sor.

Még albérlőként is van lehetőségünk megvédeni a kerékpárunkat: a Posta Biztosító ingatlan- és ingóságbiztosítása mellé kérhetünk Albérlő csomagot is, amelynek részeként a biztosító térítést fizet, amennyiben eltulajdonítják a bringánkat.

Sokszínű lehetőségek

Láthatjuk tehát, hogy több lehetőségünk is van kerékpárunk és önmagunk pénzügyi védelmére. A hazai biztosítói kínálat főként a vagyonbiztosításra fókuszál, leginkább a kerékpár javítására, pótlására nyújt pénzügyi megoldást.

Ugyanakkor – ahogy azt láthattuk is – arra is van mód, hogy saját sérülésünk okán anyagi segítséget kapjunk. Ez rendkívül fontos lehet, hiszen nemcsak egy autóban okozott kár megtérítése vagy drágább kerékpárunk pótlása jelenthet nagy pénzügyi megterhelést.

Akkor is komoly anyagi gondba kerülhetünk, ha egy baleset miatt hosszabb időre kiesünk a munkából, költséges kezeléseket kell fizetnünk. Sajnos akár halálos kimenetelű is lehet egy-egy kerékpáros baleset – családunk biztonságáról épp olyan előrelátással kell gondoskodnunk biciklizés, mint autózás esetén.

A közlekedési balesetbiztosítások előnyeit pedig érdemes kihasználni: láthattuk, hogy akár még egyszer annyi biztosítási összeget kaphatunk, ha nem általános, hanem közlekedési baleset miatt történt személyi sérülés. Ráadásul a közlekedési balesetbiztosítási díj kifejezetten alacsony, mégis milliós biztosítási összegeket érhetünk el.

Természetesen nagyon fontos a számunkra leginkább megfelelő konstrukció kiválasztása – ami viszont egyáltalán nem egyszerű, hiszen számos, egymástól igen eltérő lehetőségeket kínáló termék található a piacon. Érdemes hát alaposan megismerni a különböző balesetbiztosításokat, és akár szakértők díjmentes tanácsadását is igénybe venni, hogy valóban a legjobb döntést hozhassuk meg.

Melyik életbiztosítás a legjobb Önnek?

Több mint 160 megoldás létezik, az egyes típusok között pedig akár több millió forintos különbség is lehet.

Ismerje meg a lehetőségeit